'La Chocolatier' Masalı / Çikolata Workshop - Lezzet Elçisi <script async='async' crossorigin='anonymous' src='https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-1500064663966349'></script>

'La Chocolatier' Masalı / Çikolata Workshop

PaylaşKakao çekirdeğini bundan bin sene önce yağmur ormanlarındaki maymunların keşfettiğini biliyor muydunuz? Peki ya bir zamanlar yüz kakao çekirdeğine bir köle satın alınabildiğini? Üzülmeyin ben de bilmiyordum.Size bu hikayeleri anlatacak değilim. Onun yerine çikolatanın hikayesi nedir, nasıl yapılır, kalitesi nasıl anlaşılır, neden el yapımı çikolatalar pahalıdır gibi hem teknik anlamda hem de pratikte aklınızı kurcalayan soruları cevaplayabilecek çikolata üstadı Yuliya ve onun La Chocolatier atölyesi ile tanıştıracağım...
Kendisi uzun yıllardır Türkiye'de yaşayan öyle ki; üniversite eğitimini burada almış, evlenmiş, hatta "Türkler fındıklı çikolata sever, fındığı bol atarsan iyi edersin" diyecek kadar da bizden biri oluvermiş.


2010 yılından beri çikolata üzerine eğitimler alan ve kendini bu konuda geliştiren Yuliya hanım, önceleri evinde kurduğu atölyesinde, özel el yapımı çikolatalar yapıp satmaya başlamış. Daha sonra insanların el yapımı çikolatayı pahalı bulması nedeniyle "evde yaptığınız en kötü çikolata bile dışarıdan satın aldığınız çikolatalardan daha iyidir" diyerek La Chocolatier'i kurmuş ve burada ‘workshop’lar düzenlemeye başlamış. "Çikolata satmayayım, yapmayı öğreteyim" felsefesiyle, "Bana balık verme, balık tutmayı öğret" Çin Atasözünü çikolataya uyarlamış...


Yuliya, La Chocolatier workshoplarında, 4-5 saatlik hobi kursları için 5-6 kişiyiyi aynı anda ağırlayabiliyor. Bunun dışında ben "prof" takılırım diyorsanız, 3 gün süren "master" kursları sayesinde size çikolatanın kitabını baştan yazdıracağını söyleyebilirim.


Workshopun başında şemalar halinde çikolatanın kimyasına değiniliyor, ardından da etrafı birazcık kirletecek hem eğlenceli hem öğrenmeli bir kaç saat geçirmeye başlıyorsunuz.


Biz bu workshopta yeşil çay kremalı ve çilek soslu pralinler, bir de viskili trüf çikolata olmak üzere 3 çeşit çikolata hazırladık.


Çikolata hazırlamanın, etrafı dağıtıp toplamanın, bunları fotoğraflamanın güzelliği dışında bir de yaptıklarımızı eşe - dosta hediye ederek onların suratındaki mutluluğu görmek inanılmaz keyifliydi...


Siz de bir çikolata macerasına atılmak ister ya da sevdiklerinize ellerinizle yaptığınız çikolatalardan hediye etmek isterseniz diye iletişim bilgilerini buraya bırakıyorum.


Yuliya Atadinç – La Chocolatier
Adres: Başakşehir Deposite AVM Otaparkı yanındaki Giyimsanatkarları Sitesi 3 Ada A Blok K:6 No:612 İkitelli Tel: 0531 813 03 02Bize destek olmak istersen yapman gerekenleri Destek Ol sayfasında bulabilirsin.
Sosyal medyada takip etmek istersen:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Pages